Teatr Muzyczny w Lublinie – teatr muzyczny z siedzibą w Lublinie, wywodzący się z założonego w 1947 roku Prywatnego Teatru Muzycznego, zlikwidowanego w 1952 roku.

Operetkę w Lublinie udało się reaktywować w 1956 roku. W rok później teatr został upaństwowiony i przybrał nazwę Państwowa Operetka w Lublinie.
W teorii teatr nigdy nie przestał funkcjonować. W rzeczywistości, w latach 1987–1989, z uwagi na problemy lokalowe (remont dotychczasowej sceny w Garnizonowym Klubie Oficera) przedstawienia operetkowe w Lublinie się nie odbywały. Po roku 1989 operetkę przeniesiono do Domu Kultury Kolejarza, gdzie funkcjonowała już pod nazwą Teatr Muzyczny do 2000 roku.

Formalnie Teatr Muzyczny w Lublinie podlega Urzędowi Marszałkowskiemu. Jest to jedyny teatr operowo-operetkowy po prawej stronie Wisły grający opery, operetki, musicale, balety i baśnie muzyczne. Teatr oprócz Lublina wystawiał spektakle w wielu miastach Polski, a także poza granicami (np. Węgry, Holandia).W momencie ukończenia remontu południowej części gmachu Teatru w Budowie w 2000 roku, Teatr Muzyczny otrzymał nowe pomieszczenia i scenę obok Filharmonii Lubelskiej.





SPEKTAKLE:
*"Carmen" G. Bizeta,
*"Straszny dwór" S. Moniuszki,
*"Cyrulik sewilski" G. Rossiniego,
*"Czarodziejski flet" W. A. Mozarta,
*"La Traviata" G. Verdiego (8 000 widzów na I i II premierze, premiera w lubelskiej Hali Globus ),
*"Baron cygański" J. Straussa,
*"Księżniczka czardasza" I. Kálmána,
*"Wesoła wdówka" F. Lehára ,
*"Zemsta nietoperza" J. Straussa,
*"Ptasznik z Tyrolu" K. Zellera,
*musical "Skrzypek na dachu" J. Bocka,
*wiele bajek muzycznych,
*balet "Królewna Śnieżka"